Drewniana bransoleta przed zdobieniem |
Decoupage to sztuka ozdabiania przedmiotów. Drewniane, metalowe lub z innego materiału przedmioty zdobi się za pomocą wycinanych wzorów z papieru prezentowego lub serwetek papierowych.
Na dokładnie oczyszczone powierzchnie nanosi się farbę akrylową, jako podkład. Najlepiej sprawdza się biała, ale może być też inna. Dokładnie wycięte motywy nakleja się na wyschniętą farbę. Osobiście stosuje najprostszy klej do drewna. Ułatwia mi to np robienie korali. Na przyklejony wzór należy nanieść cienką warstwę kleju. Następnie całość lakieruje się tyle razy aby powierzchnia była gładka.
Na początku lakierowałam tylko werniksem satynowym, ale okazało się to niewystarczające na potrzeby biżuterii. Przede wszystkim werniks nie wytrzymywał temperatury i stawał się klejący na słońcu. Rozwiązaniem dla mnie stał się wodoodporny lakier do drewna. Dodatkowo biżuteria zyskała ochronę przed czynnikami atmosferycznymi, np. deszczem.
Komplet przed malowaniem |
Z czasem doczytałam o bejcowaniu, czyli barwieniu drewna z zachowaniem rysunku słojów. Na mojej liście zakupów pojawiła się więc bejca spirytusowa. Nie dość, że tania to dodatkowo całość jest zabezpieczona jednolicie takim samy lakierem, co nie udałoby się w przypadku lakierobejcy. Bejca spirytusowa pozwala także na wykorzystanie techniki Shabby Chic, czyli postarzania przedmiotów za pomocą przecierania.
Moja na razie mała kolekcja serwetek |
Stopniowo wzbogacam też moją kolekcję papierowych serwetek do zdobienia. Kupuję w opakowaniach po 20 sztuk. Dostępne są w każdej drogerii i innych sklepach z artykułami do gospodarstwa domowego. Poza tym całe opakowanie jest o wiele bardziej opłacalne niż kupowanie na sztuki. Ma to też tą zaletę ze zawsze mogę sobie zrobić jeszcze jeden komplet danej biżuterii lub też wykorzystać dany motyw do innych wyrobów.
Do moich ulubionych prac z tego zakresu należą:
Listownik |
a także cała moja biżuteria wykonana tą metodą w tym mój ulubiony komplet w czerwono - czarne kwiaty: